Wychowanie dziecka to proces, na który wpływ może mieć bardzo wiele czynników. Zazwyczaj uważa się, że zależy on od umiejętności rodziców, statusu ekonomicznego, od wsparcia ze strony najbliższych. Tak! To po części prawda, ale jest jeszcze jeden czynnik, który w dużej mierze decyduje o jakości wychowania dziecka. Jaki? Otóż jest to jego temperament. Zastanawialiście się kiedyś czym zatem jest ten temperament?

Temperament – to wrodzony i względnie stały zestaw cech, który decyduje o sposobie zachowania człowieka, a więc o intensywności, energii, tempie lub zmienności jego działań. Ma on wpływ na przykład na to, jak długo koncentrujemy swoją uwagę, jaki nastrój odczuwamy, jak głośno potrafimy mówić… Temperament jest niezależny od woli, dzięki czemu sprawia, że jesteśmy wyjątkowi…

Wyróżniono trzy główne typy temperamentu u dzieci i tak na przykład:
Dziecko nieśmiałe
Unika konfrontacji, nawet z rówieśnikami. Często chowa się pod skrzydła rodziców, Łatwo się podporządkowuje i wykonuje polecenia, nie ma problemów współpracy z innymi. Jest nieśmiałe.

Dziecko energiczne
Pełne energii, uwielbia zabawę, ruch, wszędzie go pełno… Bardzo pewne siebie, ale przy tym dąży do dominacji i ten „nieco” zadziorny charakter. Nie ma problemów z nawiązywaniem kontaktów, ale nie lubi gdy się ktoś mu sprzeciwia.

Dziecko o zrównoważonym charakterze
Łagodne, delikatne. powściągliwe. Nie ma problemów z wyrażaniem swoich potrzeb, emocji. Nie jest agresywne, nie stara się dominować. Reaguje emocjonalnie, ale jest w stanie zapanować nad sobą. Potrafi mówić, jak i słuchać rozmówcy.
O tak… Zgadnijcie, jaki temperament ma moja mała gwiazda i żeby nie było wcale nie po mamusi 🙂